Geno Inspiria
En rekke nye indekser lanseres i 2026
.jpg)
Avlsframgangen for NRF satte flere rekorder i 2025. I år blir det lansert en rekke nye indekser som vil øke verdien av NRF-avlen for melkeprodusenten.
Administrerende direktør i Geno
.jpg)
Det er nå stor framgang for kollet-egenskapen i NRF-avlen, og i marspulja er alle eliteoksene kolla. Andrelaktasjonskua 1691 Heia hos Ole Bjørner Flittie er etter 12136 Hauen-PP som er homozygot kolla. Morfar 22020 Saxebyn.
Foto: Els Korsten
Som genetikkselskap legger vi i Geno grunnlaget for matproduksjon som treffer behovene hos både produsentene, industrien og forbrukerne. Forbrukerne er opptatt av helse, dyrevelferd, at maten er produsert lokalt og er lite bearbeidet. Dette er trender vi ser i Norge og globalt og som NRF med sitt balanserte avlsmål leverer fremragende på!
Svært god salgsutvikling i 2025
I 2025 har vi hatt en fortsatt god utvikling i det norske markedet, og vi har lansert Geno på tunet til 120 nye kunder. Vi har hatt økt salg i de globale markedene, og New Zealand er nå det markedet med størst vekst hvor vi nesten triplet salget i fjor. Dette er en svært gledelig utvikling som vi skal bygge videre på nå i 2026.
Genetisk fremgang og kolla genetikk i verdensklasse
I 2025 har vi satt flere rekorder i avlsfremgangen på NRF. Delta G-forbedringen fra november 2024 til november 2025 er på 6,6 indekspoeng. I eliteoksepulja som distribueres i mars 2026 er alle 24 eliteoksene kolla, enten hetero- eller homozygote. Vi får all time high genotyping hvor vi nærmer oss 35 000 genotypa kvigekalver i 2025 og 40 prosent av selekterte dyr til Øyer kommer fra embryomødre. Dette er viktig og legger grunnlaget for vår konkurransekraft i markedet fremover.
En rekke nye indekser lanseres i 2026
Vi skal i løpet av året lansere en rekke nye indekser i avlen på NRF for å kunne levere enda større verdi til deg som melkeprodusent. Grunnet Mimiro-transisjonen har dette arbeidet stått på vent, men i løpet av våren er vi over på ny dataplattform og kan starte dette implementeringsarbeidet. Vi kommer i 2026 med en indeks for fôr og metan versjon 1.0. Denne bygger på data fra fôr- og metanprosjektet som vi kjører i 14 besetninger med til sammen 1 000 kuer. Til avlsverdiberegningen for melkemengde, protein og fett har vi utviklet en testdagsmodell som gjør det mulig å beregne avlsverdier for hver dag i laktasjonen. Denne skal tas i bruk sammen med formen på laktasjonskurven og utgjør rammen for en ny melkemodell. Vi kommer også med en ny indeks for jurslipp og indeks for speneretning. Denne skal bidra til enda sterkere fremgang for jurkvalitet og holdbarhet. Vi kan gjennom året se frem til en rekke spennende artikler i Buskap som forteller mer om kravspesifikasjoner som legges til grunn for disse indeksene.
Geno møter markedets behov for mer kjønnsseparert semin
For at vi skal ha god nok fleksibilitet og leveranseevne mot et voksende marked for kjønnsseparert sæd, investerer vi i økt kapasitet på kjønnssorteringslaboratoriet. I mars kommer seks nye sorteringsmaskiner til Store Ree som vil sikre at Geno kan levere både hunn- og hannceller til markedene hjemme og ute.
Vi gleder oss og ser frem til et spennende og godt 2026 sammen med dere eiere, kunder og partnere!

